foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
NZOZ MARMED – Przychodnia w Chełmie

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /autoinstalator/joomla/templates/dd_running_76/functions.php on line 205

Bóle piersi często są powodem do niepokoju. Przyczyną są głównie zmiany hormonalne, ale mogą to być poważniejsze problemy. Skąd się biorą takie dolegliwość i kiedy wizyta konsultacja u lekarza jest potrzebna?

  1. Gruczolakowłókniaki to często wykrywane twarde, niebolesne guzki, które łatwo można wyczuć palcami, są niegroźne. Powstają w wyniku zmian hormonalnych, głównie u młodych kobiet. Gruczolakowłókniaki rozpoznaje się po wykonaniu USG. Leczenie jest bezoperacyjne.
  2. Torbiele piersi. Każda kobieta powinna regularnie badać swoje piersi podczas pierwszych dni cyklu. Zmiany wykrywane w piersiach należą zwykle do łagodnych. Torbiele to guzki wypełnione płynem. Można je rozpoznać podczas badania usg. Każda torbiel powinna być poddana biopsji w celu oceny histopatologicznej.
  3. Czy to rak piersi? Rak piersi nie musi boleć, dlatego tak ważne jest samobadanie piersi i regularne badania usg lub mammografia. Rak piersi może przybrać postać guza litego lub torbieli.
  4. Miesiączka. Piersi często bolą i obrzmiewają przed miesiączką. Jest to wynik zmian w poziomie hormonów żeńskich występujących podczas cyklu miesiączkowego.
  5. Burza hormonalna. Za zmiany w piersiach i bolesność odpowiedzialne są głównie hormony. Piersi mogą być szczególnie bolesne podczas okresu dojrzewania i menopauzy.
  6. Ciąża. Ciąża to czas dla piersi korzystny. Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży powodują, że piersi dojrzewają. Ból i obrzęk piersi, a także powiększanie się ich rozmiarów jest zupełnie prawidłowe. Okres ciąży nie zwalnia kobiety z obowiązku kontroli i samobadania piersi. 
  7. Mastopatia. Mastopatia to stan, w którym w piersi tworzą się zwłóknienia i guzki. Są to łagodne zmiany, które powodują bolesność piersi głównie przed miesiączką. Mastopatia to stan, w którym w piersi tworzą się zwłóknienia i guzki. Są to łagodne zmiany, które powodują bolesność piersi głównie przed miesiączką.
  8. Mastalgia piersi. Mastalgie to bóle w piersi, bez obrzęku. Mogą pojawiać się cyklicznie i są wywołane głównie przez zmiany hormonalne.
  9. Mastodynia piersi. Mastodynia piersi to bolesny obrzęk piersi. Przyczyny mastodyni mogą być różne od guza w piersi, noszenia nieodpowiednio dobranej bielizny, po niektóre leki.
  10. Obrzęk stawów żebrowo-mostkowych. Obrzęk stawów żebrowo-mostkowych wywołany jest stanem zapalnym. Objawia się bólem w piersi i obrzękiem. Choroba występuje głównie u kobiet po 40. roku życia

Źródło: http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,przyczyny-bolu-piersi,galeria,253527,2.html#gallery_2

Rejestracja

 NZOZ „MARMED”
 22-100 CHEŁM
ul.Obłońska 9

Tel. 82 563 90 74

Tel. 790 630 057

Tekst alternatywny

Mammografia

Fundacja